SLS/SLES i inne deteregenty!
Cześć kochani! 


Dzisiaj poruszę temat pozornie nudny, ale bardzo ważny, jeżeli chcemy zacząć świadomą pielęgnację włosów.  Mowa tutaj o zawartości szamponów, w których często możemy znaleźć więcej złego niż dobrego. Chodzi o SLS, SLES i inne silne detergenty, które znajdują się w bardzo dużej ilości produktów na sklepowych półkach. Nie dajcie się nabrać!


Detergenty - inaczej po prostu środki piorące i myjące.  Są one składnikami proszków do prania, płynów do mycia naczyń lub kapsułek do zmywarek. Na nasze nieszczęście dodaje się je również do dużej ilości kosmetyków.SLS (Sodium Lauryl Sulfate) oraz SLES (Sodium Laureth Sulfate) - to najpopularniejsze silne  detergenty, które są dodawane do mydeł, past do zębów, płynów do naczyń, proszków do prania, a także szamponów.


SLS - laurylosiarczan sodu, silnie myjący i pianotwórczy detergent.

SLES - etoksylowany laurylosiarczan sodu, pokrewna SLS, nieco łagodniejszy detergent.Substancje te sprawiają, że produkt bardzo się pieni, przez co mamy wrażenie, że jest bardziej skuteczny. Jak rozpoznać detergenty w składzie kosmetyku? 


 Wyróżniamy 4 grupy detergentów.ANIONOWE - "złe", dobrze się pienią oraz łatwo spłukują. Znajdują się w większości szamponów. 


* Sodium lauryl sulfate (SLS);
* Sodium coco sulfate (SCS);
* Sodium laureth sulfate (SLES); 
* Ammonium lauryl sulfate (ALS);
* Ammonium laureth sulfate (ALES);
* Sodium C14-16 Olefin Sulfonate;
* Sodium Myreth Sulfate:
* Sodium Coco-Sulfate:
* Alkylbenzene Sulfonates;
* TEA - dodecylbenzenesulfonate:
* Ethyl PEG-15 cocamine sulfate;
* Dioctyl sodium sulfosuccinate:
* Sodium Lauryl Sulfoacetate;Szampon Head&ShouldersŻel pod prysznic BeBeauty


Detergenty łagodne - "dobre", działają słabiej niż silne detergenty (mniejsze zło).AMFOTERYCZNE - znajdziemy je w delikatnych szamponach i szamponach dla dzieci.


* Cocamidopropyl Betaine;
* Coco Betaine;

*Coco Glucoside;
* Cocoamphoacetate;
* Cocoamphodipropionate;
* Disodium Cocoamphodiacetate;
* Disodium Cocoamphodipropionate;
* Lauroamphoacetate;
* Sodium Cocoyl Isethionate;Szampon Babydream
KATIONOWE - znajdziemy je w odżywkach i maskach (mycie włosów na długości). Najlepsze dla kręconych włosów.  *  Behentrimonium Chloride;
*  Behentrimonium Methosulfate;
*  Benzalkonium Chloride;
*  Cetrimonium Chloride;
*  Cinnamidopropyltrimonium Chloride;
*  Cocotrimonium Chloride;
*  Dicetyldimonium Chloride;
*  Dicocodimonium Chloride;
*  Dihydrogenated Tallow Dimethylammonium Chloride;
*  Hydrogenated Palm Trimethylammonium Chloride;
*  Laurtrimonium Chloride;
*  Quaternium-15;
*  Quaternium-18 Bentonite;
*  Quaternium-18 Hectonite;
*  Quaternium-22;
*  Stearalkonium Chloride;
*  Tallowtrimonium Chloride;
*  Tricetyldimonium Chloride;
*  Lauramidopropyl Betaine;


Balsam Mrs. Potters Aloes i Jedwab

NIEJONOWE - nieprzyjemnie pachną, słabo się pienią, ale są najłagodniejsze. 


* Coco Glucoside;
* Decyl Glucoside;
* Laureth-10 (Lauryl Ether 10);
* Laureth-23;
* Laureth-4;
* PEG-10 Sorbitan Laurate;
* Polysorbate- (20, 21, 40, 60, 61, 65, 80, 81);
* PPG-1 Trideceth-6;
* Steareth- (2, 10, 15, 20);
* C11-21 Pareth- (3 do 30);
* C12-20 Acid PEG-8 Ester;
Dlaczego silne detergenty są szkodliwe? 

* powodują wysuszanie i podrażnienie skóry;
* bardzo często wywołują świąd;
* zaburzają wydzielanie łoju/potu;
* mogą uczulać;
* powodują zaczerwienienia oraz łuszczenie się skóry;

Czy należy całkowicie zrezygnować z silnych detergentów?

W przypadku pielęgnacji kręconych włosów, które z natury są suche i najczęściej wysokoporowate, najlepiej będzie odstawić w kąt silne detergenty. U nas - kręconowłoych - najlepiej sprawdzą się szampony łagodne lub dla dzieci. 


Jeżeli mowa o innych typach włosów, wszystko zależy od tego, jak na silne detergenty reagują Wasze włosy i skóra głowy. Może się okazać, że silne detergenty nie będą im straszne! :) Jeżeli nie zauważycie niepokojących objawów, możecie śmiało je stosować. Najlepiej będzie, gdy rozcieńczycie szampon z SLS/SLES z wodą, zanim nałożycie go na głowę. Co jakiś czas jednak zwróćcie uwagę, czy nic niepokojącego nie dzieje się ze skórą głowy i włosami :) 

Jaki szampon wybrać?


SLS/SLES - każda kręconowłosa powinna posiadać jakikolwiek szampon z silnymi detergentami. Raz na 1-3 tygodnie (w zależności od potrzeb) powinnyśmy użyć go w celu oczyszczenia włosów. Zmyjemy wtedy całą taflę świństwa, która utworzyła nam się przez ten czas. Przy tak rzadkim stosowaniu nie narobimy sobie problemów.


Łagodne szampony - możemy ich używać przy każdym myciu włosów. Należy jednak pamiętać, że szampon powinno nakładać się na skórę głowy. Podczas spłukiwania szamponu ze skalpu, spłynie on po długości włosów, dzięki czemu zostaną one oczyszczone. Szampon najlepiej jest używać co drugie mycie. Oczywiście każda głowa ma swoje wymagania, dlatego częstotliwość mycia skóry głowy szamponem, należy dostosować do własnych obserwacji. :)
Jak unikać silnych detergentów? 

Dla niektórych unikanie SLS/SLES może okazać się dość problematyczne. Nie każda z nas potrafi dokładnie rozszyfrować składy kosmetyków. Dlatego polecam wypisać sobie na karteczce te złe i te dobre detergenty. Z karteczką ruszamy na zakupy, szukamy, znajdujemy i mamy po problemie. Sama nauczyłam się w ten sposób wybierać "łagodne" szampony. Z czasem Wy się nauczycie i karteczka nie będzie już potrzebna :) 


Łatwiejszym sposobem będzie poszperanie w internecie i poczytanie opinii innych włosomaniaczek o danych produktach (www.wizaz.pl). Następnie ruszamy do sklepu z zamysłem kupienia konkretnego kosmetyku.
Mam nadzieję, że nie zanudziłam Was swoimi wypocinami. Liczę, że dzięki temu postowi będziecie już wiedziały jak rozróżnić detergenty w kosmetykach i zaczniecie kupować tylko te z "dobrymi" składnikami.  :) 

Pozdrawiam! :) Źródła: www.wizaz.pl ; www.mfairhaircare.blogspot.com ; www.wikipedia.pl ; www.anwen.pl

Komentarze