Równowaga PEH, czyli klucz do pięknych włosów


Witajcie kochani!

Dzisiaj opowiem Wam o rzeczy istotnej, która ma ogromny wpływ na wygląd naszych włosów. Na początku włosomaniaczej drogi warto się z tym zapoznać, aby rozszyfrować, czego w danej chwili potrzebują nasze włosy i dostosować do nich odpowiednią pielęgnację. Czytajcie uważnie, a na pewno wszystko będzie dla Was jasne. Zapraszam!
Większość z Was na pewno nieraz spotkała się już z określeniem równowaga PEH, niczym nowym Was nie zaskoczę. Na szczęście włosomaniaczek z chwili na chwilę przybywa, więc post na pewno komuś się przyda :)

Wyróżniamy trzy grupy substancji, których potrzebują nasze włosy. PEH - czyli proteiny, emolienty, humektanty.Proteiny - są to białka i aminokwasy, mają za zadanie odbudować włos, uelastycznić go, są budulcem włosów. Najczęściej są to proteiny mleka, jedwabiu i keratyna.

Proteiny (w składzie - "hydrolized", "protein"):

hydrolized silk (jedwab);
hydrolized keratin (keratyna);
hydrolized wheat protein ( proteiny pszenicy);
hydrolized soy protein (proteiny sojowe);
hydrolized elastin )elastyna);
hydrolized milk protein (proteiny mleczne);

Aminokwasy w składzie:

Arginine;
L-Cysteine;
Glutamic Acid;
Lysine;
Glycine;


Brak protein: włosy słabe, łamliwe.

Nadmiar protein (przeproteinowanie - nadbudowanie na włosie): włosy wyglądają jak przesuszone, są bardzo sztywne i szorstkie.

Każdy włos zareaguje inaczej, ale z własnego doświadczenia użycie protein polecam raz na 2 tygodnie.


Przykłady masek proteinowych:

Biovax Keratyna i Jedwab;
Kallos Keratin;
Kallos Milk;
Kallos Latte;


 

Emolienty - substancje natłuszczające, mają za zadanie natłuścić, wygładzić i zmiękczyć łuski włosa. Zapobiegają utracie wody z włosa, dlatego warto je stosować wraz z humektantami. Zastosowane w odpowiedniej ilości dociążają włosy i zapobiegają ich puszeniu się. Nadają włosom zdrowy wygląd.

Emolienty w składzie:

Cetearyl Alcohol, Cetyl Alcohol, Stearyl Alcohol (alkohole tłuszczowe);
wszelakie oleje ("-oil") i masła ("-butter");
woski;
Isopropyl Palmitate, Isopropyl Myristate;
♦ a nawet silikony: Dimethicone, Dimethiconol, Cyclomethicone, Cyclopentasiloxane, z PEG na początku i inne (post o silikonach wkrótce-zrobię edit);

Z emolientami we włosowej diecie ciężko jest przesadzić. Jeżeli chodzi o oleje, należy pamiętać, że powinno się je dobierać do porowatości włosów (post o porowatości TU). Źle dobrane oleje spowodują efekt odwrotny do zamierzonego.


Brak emolientów: włosy zniszczone, suche, napuszone.

Nadmiar emolientów: włosy przeciążone, tłuste, oklapnięte.


Przykłady masek emolientowych:

Kallos Multivitamin;
Kallos Omega;
Kallos Banana;
Biovax Opuntia Oil & Mango (emolientowo-nawilżająca);
Alterra Aloes i Granat (emolientowo-nawilżająca)Humektanty - nawilżacze, wiążą wodę we włosie. Dzięki nim włosy są miękkie i wyglądają zdrowo. Aby w nim pozostały, należy je stosować w obecności emolientów. Należy uważać z ich z ilością, ponieważ łatwo jest włosy przenawilżyć, a wtedy na głowie zrobi nam się stóg siana!

miód;
gliceryna;
panthenol;
siemię lniane (linum usitatissimum);
aloes (aloe vera, aloe juice, aloe extract);
mocznik (urea);
kwas hiaulronowy (hyaluronic acid);


Brak humektantów: włosy suche, słabe, nienawilżone.

Nadmiar humektantów: puszenie się włosów (najczęściej przy wysokich temperaturach, lato-słońce, zima-ogrzewanie), oklapnięte włosy.


Przykłady masek humektantowych;

Kallos Aloe;
NaturalVital Aloes i Jałowiec;
Kallos Honey;Tutaj pojawia się pytanie... JAK? Odpowiedź jest prosta. Eksperymenty i obserwacje. Ciężko powiedzieć czy np. wyglądające sucho włosy są efektem przenawilżenia czy przeproteinowania. Każdy włos reaguje inaczej, czego innego potrzebuje, jedną substancje lubi mniej, drugą bardziej, więc nie ma konkretnej sugestii jak sobie z tym poradzić. Eksperymenty, eksperymenty i jeszcze raz eksperymenty! Same musicie dojść do tego, czego potrzebują Wasze kręciołki! 

We włosowej diecie ważne jest, aby zrównoważyć pielęgnację tak, aby każdy składnik PEH, był dostarczony w odpowiedniej ilości. Ta dieta musi być zrównoważona, aby włosy były piękne, lśniące i w dobrym stanie. Podobnie jest ze zwykłą dietą spożywczą!
Poniżej krótka ściągawka. :)

♦ włosy łamliwe i matowe – brak humektantów;
♦ włosy "strączkowate", układające się w strąki, wyglądają jak mokre – za dużo humektantów;
♦ włosy słabe, śliskie  – za mało protein;
♦ włosy suche, sztywne, wyglądające na zniszczone – oznaka przeproteinowania;
♦ włosy zniszczone, lekkie, napuszone, elektryzują się – brak emolientów;
♦ włosy tłuste, bez objętości – za dużo emolientów;


Jeżeli nie wiecie od czego i jak zacząć, zaleca się oczyszczenie włosów szamponem z silnymi detergentami i stosować każdy składnik PEH po kolei. To chyba najprostsza opcja, aby w jakiś sposób dotrzeć do włosów i zauważyć ewentualną poprawę. Sama zaczynałam w ten sposób, aż w końcu nauczyłam się dobierać odpowiednie składniki do włosowej pielęgnacji :) .

Warto również zapoznać się z punktem rosy (wkrótce post), dzięki temu mniej więcej będziecie wiedziały, czego z PEH stosować przy danym myciu.


Odgadnąć potrzeby naszych włosów, jest dość ciężko. Loki z natury są trudne. Dlatego potrzeba mnóstwo czasu, jeszcze więcej cierpliwości i przede wszystkim ogrom chęci i motywacji! Gwarantuję, że wtedy bardzo szybko dojdziecie, do tego, co lubią Wasze włosy i staniecie się szczęśliwymi posiadaczkami pięknych, zdrowych kręconych włosów! :)

Jeżeli macie problemy z dostosowaniem pielęgnacji odpowiedniej dla swoich włosów, zapraszam do kontaktu! Razem coś zdziałamy :)

Myślę, że wyczerpałam temat i przedstawiłam Wam równowagę PEH krótko i dostatecznie jasno. Nie jest to trudny temat, jednak należy go odpowiednio ugryźć, a wszystko będzie jasne. Wtedy będziemy prawie w domu z pielęgnacją kręconych włosów! :)


Pozdrawiam!Chcesz być na bieżąco z postami? Zapraszam! 
CurlyClaudie na FacebookuCurlyClaudie na Instagramie

źródło: mfairhaircare.blogspot.com / wizaz.pl

Komentarze